Klimatická kríza – najväčšia hrozba súčasnosti

BezobalovoInšpirácie a motiváciaKlimatická kríza

Klimatická kríza - najväčšia hrozba súčasnosti
icon-asterisk

Planéta Zem sa mení. Každým rokom stúpa priemerná teplota. V dôsledku roztápania ľadovcov stúpa hladina oceánov, čoraz častejšie pribúdajú obrovské suchá, silné hurikány, devastujúce záplavy či obrovské požiare. Na svedomí to má jav zvaný klimatická kríza. Klimatická kríza ohrozuje život na celej planéte. Žijeme totiž veľmi zvláštnu dobu, ktorá sa nazýva dobou antropocén. Podľa vedcov […]


Uverejnené

Klimatická kríza – najväčšia hrozba súčasnosti

Planéta Zem sa mení. Každým rokom stúpa priemerná teplota. V dôsledku roztápania ľadovcov stúpa hladina oceánov, čoraz častejšie pribúdajú obrovské suchá, silné hurikány, devastujúce záplavy či obrovské požiare. Na svedomí to má jav zvaný klimatická kríza.

Klimatická kríza ohrozuje život na celej planéte. Žijeme totiž veľmi zvláštnu dobu, ktorá sa nazýva dobou antropocén. Podľa vedcov sa nachádzame v období, keď naša činnosť po prvýkrát v histórii našej planéty priamo ovplyvňuje zmeny v prírode. Po viac ako štyri a pol miliardy rokov, keď sa Zem formovala sama, a po 12 tisícoch rokov stabilnej klímy sme uprostred zlomového obdobia. Toto obdobie nazývame obdobím antropocén, je to obdobie, ktoré nazývame aj ako obdobie Veľkého zrýchlenia. Spustilo sa ľudskou činnosťou, zvýraznilo sa technickou revolúciou a podpísalo sa na 4520 miliónov starej Zemi. 

Globálne otepľovanie je jav, ktorého výsledkom je zvýšenie priemernej teploty atmosféry, morí aj oceánov. Na globálnom otepľovaní sa do veľkej miery podieľa aj ľudská činnosť, teda spôsob, akým našou činnosťou tvoríme skleníkové plyny, najmä oxid uhličitý. Na globálnom otepľovaní sa však podieľa aj oxid dusný, metán, či vodná para. Takže áno, podľa vedcov sme klimatickú krízu spôsobili my, ľudia a za všetko čo sa teraz deje nesieme aj my zodpovednosť.

Klimatická kríza je hmatateľná, nepríjemná, nekompromisná prítomnosť, ktorej čelí každý z nás a je na nás, ako to všetko dopadne. To, že jej čelíme vidíme nielen vo svete, ale aj na Slovensku na rôznych miestach. Napríklad v Demänovskej Ľadovej jaskyni chýba ľad, ľuďom vysychajú studne, trpia rôznymi zdravotnými problémami a starí ľudia už teraz nezvládajú výkyvy teplôt. Podľa najnovších výskumov vedcov sa naša planéta môže otepliť o viac ako 3 až 4 stupne do konca storočia a to bude mať fatálne následky. 

Preto to musíme zmeniť, preto musíme začať od seba a tlačiť na politikov, aby aj oni začali konať. Vedci bijú na poplach a prichádzajú so stále alarmujúcejšími modelmi toho, kam ako ľudstvo smerujeme a ako ničíme jedinú planétu, na ktorej vieme žiť. Preto potrebujeme konať a musíme sa rozprávať o tom, čo môže spraviť každý z nás. Najdôležitejšia výzva, ktorej dnes čelíme, je zastaviť zhoršovanie zmeny klímy. Môžeme, ba musíme urobiť veľa, aby náš svet míňal menej energie a bol šetrnejší voči klíme. Potrebujeme teda riešenia, ktoré nám pomôžu znížiť emisie skleníkových plynov. Prospeje to nielen planéte, ale aj nášmu zdraviu, bezpečnosti dodávok energie a hospodárstvu, keďže sa vytvoria nové pracovné miesta. 

V tejto časti blogu sa hlbšie povenujeme problematike klimatickej krízy. Prinesieme Vám relevantné a overené informácie, detailnejšie sa pozrieme na jednotlivé problémy akými sú napríklad fosílne palivá, živočíšna či textilná výroba, plytvanie potravinami, biodiverzita, problematika odpadov a prehnaný konzum. Budeme sa tiež rozprávať s odborníkmi, aktivistami a s každým, kto má čo k danej téme povedať.