Minimalistická jeseň vás zbaví smútku za letnými dňami

BezobalovoInšpirácie a motiváciaKlimatická kríza

ekologická jeseň
icon-asterisk

Pravdepodobne je načase priznať si to pred sebou samými, chladnejšie dni sú za rohom. Nie je sa za čo hanbiť, ak vás chytá mierny pocit úzkosti z toho, že tma prichádza skôr, zakráda sa spoločne s hmlou, dažďom a celkovým sychravým počasím. Premýšľali sme nad tým, ako s jesennou depresiou bojovať a napísali sme zopár […]


Uverejnené

Minimalistická jeseň vás zbaví smútku za letnými dňami

Pravdepodobne je načase priznať si to pred sebou samými, chladnejšie dni sú za rohom. Nie je sa za čo hanbiť, ak vás chytá mierny pocit úzkosti z toho, že tma prichádza skôr, zakráda sa spoločne s hmlou, dažďom a celkovým sychravým počasím. Premýšľali sme nad tým, ako s jesennou depresiou bojovať a napísali sme zopár tipov, ktoré možno zhrnúť pod jedno slovné spojenie – potešiť nás môže ekologická jeseň v našom vlastnom štýle.

O pár dní klope na dvere aj astronomická a meteorologická jeseň, preto je azda vhodné začať sa pripravovať na iné obdobie ako sme si užívali doteraz. Aj tieto mesiace však majú svoje čaro a vďaka jednoduchosti, ktorú do nich vnesieme, môžu patriť k najkrajším v roku.

Začnite s rozmaznávaním

Jún je síce horúci, no pomerne hektický – každý sa snaží doklepnúť svoje celo(školsko)ročné povinnosti a dobehnúť to, čo od jari nestihol, aby mal voľné leto. Ani sa nenazdáme a nasleduje zliepanie dovoleniek, prázdnin detí, návštev hradov, kúpalísk, bicyklové výlety, hory, opekačky, stanovačky a vôbec všetky chvíle, počas ktorých si robíme zásobu slnka a krásnych spomienok.

Priznám sa, že ku koncu augusta už cítim miernu únavu, najmä z horúčav, ktoré sú počas posledných rokov stále intenzívnejšie. Je dobré sa vedome rozhodnúť potriasť si ruku so septembrom a rozhodnúť sa využiť jeseň ako mesiace odpočinku a rozmaznávania sa. Koniec koncov, to je rada, ktorú nájdete hádam v každom magazíne. Skvelým tipom je napríklad domáci wellness, na ktorý sa môžete tešiť už počas celého pracovného dňa alebo si ho dopriať len tak, pre radosť. Pri téme ekologická jeseň sa automaticky núka možnosť siahnuť napríklad po bezobalovej slovenskej kozmetike či prírodných sviečkach, ktoré príjemné rozvoňajú váš dom a uvoľnia vám všetky unavené zmysly.

Zabaľte sa do deky a uvarte si šálku pariaceho sa čaju alebo kávy, otvorte si knihu a vychutnávajte atmosféru, ktorú nič iné nenahradí.

Najlepšie sa odpočíva v priestore, kde sa cítite dobre

Skúste si svoj domov vyzdobiť. Ak zostanete verní duchu minimalizmu, ekologická jeseň sa môže preniesť aj do vášho bytu či domu. Príroda poskytuje práve v tomto ročnom období prekrásne dekorácie a sama je jednou z nich. Nazbierajte si suché trávy, ktoré, mimochodom (z vlastnej skúsenosti) vydržia pri správnej starostlivosti roky. Potešte seba aj deti tvorivými dielňami, výrobkami z gaštanov či pestrofarebných listov alebo vyrezávaním tekvíc. Fantázii sa medze nekladú a na jeseň už vôbec nie je. Okrem toho, že ide o aktivitu, pri ktorej sa ukáže šikovnosť jednotlivých členov rodiny vám garantujeme, že sa aj dobre zasmejete, utužíte vzťahy a odbúrate nahromadený stres.

Po inšpiráciu si skočme do minulosti

Keď si položím otázku, kto boli skutoční minimalisti, okamžite sa mi v mysli vynorí životný štýl našich priamych predkov. Nebolo to tak dávno, keď sa aj ľudia na našom území stravovali výlučne lokálne a sezónne a čerpali z potravy tie najlepšie živiny, ktoré im mohla poskytnúť.

ekologická jeseň
foto: Pexels

V tomto prípade by návrat do minulosti vôbec nemusel byť zlý. Stačí sa trochu poobzerať okolo seba a zvoliť si, ak nemáme možnosť vlastného dopestovania si, najmä sezónne ovocie a zeleninu. Minimalistický jesenný jedálniček by tak mal byť obohatený napríklad o jedlá (z čerstvých) jabĺk, hrušiek, ringlôt, sliviek, tekvíc, cukiet, strukovín a orieškov.

Inšpirovať u našich starých a prastarých rodičov by sme sa mohli aj v prípade tvorenia odpadu. Skúste si dať sami sebe predsavzatie, vďaka ktorému sa budete cítiť lepšie – tvoriť menej odpadu, nakupovať bezobalovo, založiť si kompostér a poctivo triediť odpad, ktorému nemôžeme predísť. Je to jedna z možností, ako sa sebarealizovať a je možné to robiť v každom ročnom období. Prečo sa nesnažiť viac práve počas tejto jesene? 🙂

Vyvážte čas s blízkymi a osamote

Minimalizmus je aj o tom, s kým a ako kvalitne trávime čas. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že počas leta sme si dobili svoje sociálne baterky, no s prichádzajúcou jeseňou a opätovne sa zhoršujúcou situáciou s koronavírusom budeme čoraz častejšie len v najužšom kruhu alebo celkom sami. A to je úplne v poriadku. Aj to je určitá forma self-care, počas ktorej môžeme vykonávať naše obľúbené činnosti a byť pri tom samými sebou.

ekologická jeseň
foto: Pexels

Na druhej strane nie je pre psychiku dobré sa úplne izolovať. Skvelým nápadom je aj usporiadanie tematickej jesennej párty v rámci kruhu svojej blízkej bubliny. Do programu môžete zaradiť napríklad spoločné pečenie sezónnych koláčov alebo vyššie spomínanú výrobu ozdôb, neviazané tancovanie alebo (mierne) popíjanie lokálneho burčiaku, ktorý ste si predtým načapovali do vlastnej fľaše. Dôležitá je rovnováha a poznanie svojich sociálnych hraníc, ako aj vedieť povedať “nie” či zrušiť nejakú udalosť, ak máte pocit, že túžite po chvíľke samoty.

Urobte si zážitok z maličkostí

Prechádzajte sa, kým je vonku takzvané “sweather-weather” (svetrové počasie, pozn. redakcie), urobte si krásne fotografie na pamiatku, poseďte si len tak na lavičke v parku, začnite behať alebo sa každý deň zastavte na jesenne ladenú kávu do vlastného pohárika. Jeseň je skvelým obdobím na to, aby ste sa tešili z maličkostí a vedome si užívali každý deň. Môžete tiež začať s dlho odkladanými činnosťami a vidieť progres, ktorý vo vás vyvolá pocit radosti. Čo takto začať sa učiť pliesť svetre alebo oprášiť základy španielčiny zo strednej školy? 🙂

ekologická jeseň
foto: Pexels

Pár osobných tipov na záver:

  • vymeňte vo svojej domácnosti žiarovky za ich ekologickú a šetrnejšiu verziu. Je to malý krok pre vás, no zároveň veľký pre ľudstvo + počas jesenných večerov svietime doma najviac.
  • zavolajte kamarátky/kamarátov či rodinu na tematické fotenie v parku. Počkajte ešte pár týždňov na pestrofarebné listy a potom nechajte fotky vyvolať samostatne alebo ako fotoknihu.
  • čítajte si na balkóne/na terase/pri otvorenom okne. Zabaľte sa do deky a uvarte si šálku pariaceho sa čaju alebo kávy, otvorte si knihu a vychutnávajte si atmosféru, ktorú nič iné nenahradí.
  • choďte do prírody a poseďte si pri ohni. Jeho vôňa, pukot a dym neoddeliteľne patria k jeseni.
  • plánujte si do diára voľný čas a drobné radosti. Nakopne vás to skutočne ich urobiť, aby ste si danú položku mohli odškrtnúť.
  • začnite plánovať niečo, na čo sa tešíte. Napíšte si zoznam vianočných darčekov alebo pečiva, naplánujte si dovolenku na budúci rok alebo si napíšte zoznam kníh, ktoré si chcete prečítať a filmov, čo si chcete pozrieť.

Takmer všetky tipy na našom zozname sú zadarmo, no podstatné je, že sú nemateriálne a prinášajú nám radosť. Skúsite niektorý z nich zaradiť do svojho jesenného to-do listu?